Womens Forum - Live, Love, Inspire

  • 48em
  • 48fb
  • 48tw
Home Food Food News Deliciousness In The Mail: Fun Food Subscriptions To Try

Deliciousness In The Mail: Fun Food Subscriptions To Try

Share It

17977 delivery header

When you're a child, receiving mail is almost a magical experience. Now most of the mail you get as an adult is either bills or junk. But it doesn't have to be that way! A big trend right now is box subscriptions. If you want a selection of products like makeup, dog toys, clothes or food to show up at your house on a monthly or weekly basis, there's probably a subscription service for it. Food is one of the most popular types of subscriptions, so there are plenty out there to choose from. Not only will you enjoy one (or two or three!), they also make excellent gifts. Get excited about checking the mail again with one of these food (or wine!) subscription services.

1. Treatsie

 treatsie image

 

 

 

 

 

 

 

Channel your inner Willy Wonka with this box of sugary goodness. Each month you'll get up to $25 worth of gourmet sweets from three different candymakers. They also offer Treatsie at Home Baking Kits, which help you make "dazzling and delicious desserts" with all of the ingredients pre-measured and step-by-step instructions.

Cost: $20/month, receive a discount when you buy a quarterly or annual subscription. 

2. Love with Food

lovewithfood image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Healthy snacks that also help fight hunger? Sign us up! These boxes are also gluten-free, celiac safe and organic. There are a couple of box-size options to pick from, and each box set out means two meals are donated to a food bank in America. They also have options for offices, so you and your coworkers can help those struggling with hunger while you deal with the 3 p.m. office slump.

Cost: Boxes vary from as low as $7.99/month up to $25/month.

3. Club W

clubw image

 

 

 

 

 

 

 

 

If you love wine (and let's be honest, who doesn't?), then a wine subscription box should definitely be on your Christmas list. Each month you get new recommendations for you based on your palate profile, or you get to pick the wines on your own with their ever-changing assortment. The only downside is that not all states allow alcohol to be shipped directly to consumers, so if you live in AK, AL, AR, DE, HI, KY, MA, MS, OK, PA, RI, SD or UT, you're unable to order from Club W.

Cost: Starts at $52/month for four wines.

4. Blue Apron

blue apron image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

If for at least three nights a week you want to not have the "What do you want for dinner?" conversation, then get Blue Apron. Each week you get the ingredients to three meals for either two people or four people. The meals are delicious and fairly easy to make; the instructions are detailed, and for those real kitchen newbies, Blue Apron has videos available online. As a bonus, the packaging is all reusable or recyclable.

Cost: $59.94/week for two, $69.92/week for four.

5. Fuego Box

fuegobox image

 

 

 

 

 

 

 

 

Spice up your life with this hot sauce of the month club. This box isn't for the casual hot sauce fan, though. Fuego Box prides itself on finding sauces with "dynamic taste accompanied by the appropriate amount of heat," delivering you "sauces that you've probably never heard of."  

Cost: $12.95/month for one bottle, $29.95/month for three bottles.

6. Freshly

freshly image

 

 

 

 

 

 

 

The last thing you want to do when you get home from a long day is spend another hour making dinner. That's where Freshly comes in: There pre-made meals are prefect for busy professionals, couples on separate schedules, or really anyone who doesn't want to spend more than two minutes making a delicious and healthy meal.

 Cost: Starts at $49.99/week for four meals.

7. Carnivore Club

carnivore club image

 

 

 

 

 

 

 

Meat lovers, rejoice! We've got a box just for you. Carnivore Club offers its members four to six handcrafted cured meats from artisans around the world in a super cool faux-wood box. Now all you need is a cheese box and the Club W box, and you're got yourself a perfect Friday night.

Cost: $50/month.

8. Farm to People

tasting-delicious

 

 

 

 

 

 

 

Can't get enough of the farmers market? Try Farm to People, where the farmers market comes to your house. Each month you receive small-batch, artisanal goodies with sustainable ingredients. This service supports local farmers with two options for you: "The Casual Foodie" gets three to four products, and "The Food Critic" gets five to eight products.

Cost: $29.95/month or $49.95/month.

Share It